Abone Ol

Zelenski’den “yaptırımlar sertleştirilsin” çağrısı

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırılarında 34'üncü gündeyiz.

Yayınlanma: 09:03 29-03-2022
Güncellenme: 02:06 27-06-2022
Zelenski’den “yaptırımlar sertleştirilsin” çağrısı

Diplomatik çabalar sürüyor ama silahlar susmuş değil. Ukrayna lideri Zelenski, Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımların sertleştirilmesi gerektiğini söyledi. Diğer taraftan, yoğun çatışmaların sürdüğü Kiev yakınındaki Irpin kentinde kontrolün Ukrayna güçlerine geçtiği duyuruldu. Bununla birlikte, taraflar arasındaki müzakerelerin yeni turu bugün İstanbul'da başlayacak.

Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları 1 aydan uzun süredir devam ediyor. Ancak Rus güçlerinin bazı bölgelerde güç kaybettiği haberleri geliyor.

Kiev yakınlarındaki İrpin’in Belediye başkanı kentin kontrolünün tamamen Ukrayna güçlerine geçtiğini duyurdu. Kente yönelik saldırıların süreceğini ancak İrpin’i savunmaya devam edeceklerini açıkladı.

"KİMYASAL SİLAH KULLANMASINI MI BEKLEMELİYİZ?"

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenski, Rusya'ya karşı uygulanan yaptırımların sertleştirilmesi ve amacına uygun işlemesi gerektiğini belirtti.

Rusya'ya yönelik pasif yaptırımları kabul etmeyeceklerini vurgulayan Zelenski, şunları söyledi:

"Önleyici yaptırım paketi uygulanmadı ve tam ölçekli savaş başladı. Şimdi kimyasal silah kullanacağı takdirde Rusya'ya yaptırımların sıkılaştırılacağı, örneğin Rus petrolünün Avrupa'ya arzına ambargo uygulanacağı konusunda bazı çevrelerden imalar yapılıyor. Söylenecek kelime bulamıyorum. Durum ne hale geldi. Biz canlı insanlar Rusya'nın kimyasal silah kullanmasını beklemeliyiz, öyle mi?Rus ordusunun daha önce yaptıkları, beyaz fosfor bombası kullanmaları, kimyasal üretim tesislerini ve nükleer santralleri vurmaları petrol ambargosunu hak etmiyor mu? Yaptırım paketlerinin yeterince etkili ve ciddi olması bizim için önemli. Yaptırımlar zayıf kalırsa veya yetersiz olursa Rusya yönetimi şu anda yaptıklarının daha fazlasını yapabilecekleri konusunda tehlikeli bir yanılsamaya düşer ve bunu binlerce Ukraynalı canlarıyla öder."

MÜZAKERELERİN YENİ TURU İSTANBUL'DA

Rusya ile Ukrayna arasındaki ateşkes müzakereleri İstanbul'a taşınıyor. İki ülke heyetleri görüşmelere bugün başlayacak. 

Kaynak:
Etiketler:
Editör: Büşra Ustaol - busraustaol@ulkedenhaberler.com.tr

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar
Bizi Takip Edin

ÇOK OKUNANLAR

GÖZDEN KAÇMASIN