Abone Ol

Darbe girişiminin Akıncı’ya zararı 8.6 milyon

Milli Savunma Bakanlığı'nın, 15 Temmuz darbe girişiminde darbecilerin Akıncı Üssü'ne verdiği zararın tazmini için açtığı dava kapsamında bilirkişi incelemesi tamamlandı. Üssün zararının 8 milyon 630 bin lira olduğu tespit edildi.

Yayınlanma: 13:03 29-03-2022
Güncellenme: 02:06 27-06-2022
Darbe girişiminin Akıncı’ya zararı 8.6 milyon

Milli Savunma Bakanlığı, 15 Temmuz darbe girişiminde, darbecilerin Ankara’nın Kahramankazan ilçesindeki Akıncı Üssü’ne verdiği zararın tazmini için 2017 yılında Ankara 26’ncı Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tazminat davası açtı.

Dava dilekçesinde, Akıncı Üssü’nden kalkan uçak ve helikopterlerin bombalama eyleminde kullandığı mühimmat, yakıt ve diğer giderler ile darbenin engellenmesi amacıyla devlet güçleri tarafından pistin bombalanması gibi ortaya çıkan her türlü zararın; aralarında Fetullah Gülen, Adil Öksüz, Harun Biniş ve darbeci askerlerin bulunduğu 500 sanıktan tazmini talep edildi. Dava sonuçlanana kadar davalıların mal varlıklarına ihtiyati haciz konulması da istendi.

İSTİNAF MAHKEMESİ HACİZ KARARINI ONADI

Ankara 26’ncı Hukuk Mahkemesi, davalıların mal kaçırma şüphesinin kuvvetli olması ve davacının Milli Savunma Bakanlığı olmasını da göz önünde bulundurarak, teminatsız şekilde davalılara ait taşınır ve taşınmaz mallar ile 3’üncü kişilerdeki hak ve alacakları üzerine ihtiyati haciz konulmasına karar verdi. Davalıların itirazı üzerine Ankara Bölge Adliye Mahkemesi (İstinaf), haciz kararını, usulüne göre yapılmadığı gerekçesiyle ilk aşamada kaldırdı.

Ankara 26’ncı Hukuk Mahkemesi ise istinafın işaret ettiği usul yönünden eksikleri tamamlayarak, tekrar haciz kararı verdi. Mahkeme, kararında, Akıncı ve Genelkurmay Çatı Davası’nda yargılanan bu sanıklardan beraat eden ve hakkında sadece ‘terör örgütü üyeliği’ suçundan hüküm kurulan bazı sanıklar yönünden haciz kararının kaldırılmasına da hükmetti.

Kaynak:
Etiketler:
Editör: Büşra Ustaol - busraustaol@ulkedenhaberler.com.tr

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar
Bizi Takip Edin

ÇOK OKUNANLAR

GÖZDEN KAÇMASIN