Abone Ol

Şanghay'da karantina kararı: Çin'de vakalar artıyor

Çin'in en büyük kenti Şanghay'da Omicron varyantı taşıyan Covid-19 vakalarındaki artış nedeniyle iki kısım halinde beşer gün karantina uygulanmasına karar verildi.

Yayınlanma: 14:03 28-03-2022
Güncellenme: 02:06 27-06-2022
Şanghay'da karantina kararı: Çin'de vakalar artıyor

Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezinden yapılan açıklamaya göre, 28 Mart-1 Nisan’da Huangpu Nehri'nin doğu ve güney kısmında, şehrin ticaret ve finans merkezi Pudong ve çevresini de içine alan bölgede, 1-5 Nisan’da ise nehrin batı kısmındaki bölgelerde karantina uygulanacak.

Sadece çevrimiçi alışverişe izin verilecek

Karantina uygulanan bölgelerde vatandaşlardan evlerini terk etmemeleri istenirken; yiyecek ve günlük ihtiyaçlar için, gönderilerin temassız teslim edilmesi koşuluyla çevrimiçi alışverişe izin verileceği belirtildi.

Kentte karantina uygulanan bölgelerdeki tüm otobüs, metro, vapur ve taksi hizmetlerinin geçici olarak durdurulacağı, zorunlu ihtiyaçlara karşılık verenler dışında kapatılacağı, personelin evden çalışacağı kaydedildi.

Ne olmuştu?

Geçen haftalarda kentteki çok sayıda yerleşim kısmi karantinaya alınmıştı. Kentteki Disneyland kapılarını ziyaretçilere kapatmış, Tesla fabrikası üretimi geçici olarak durdurmuştu.

Vakalarda büyük artış

Kentte son günlerde hastalık belirtisi göstermediği halde Covid-19 testi pozitif çıkanların sayısının artması dikkat çekiyor. Çinli sağlık yetkilileri, bu tür vakaları genel toplama dahil etmiyor, ayrı sınıflandırıyor.

Nüfusu 26 milyonu aşan Şanghay'da son 24 saatte 50 doğrulanmış vaka saptanırken, hastalık belirtisi göstermeyen 3 bin 450 vaka kaydedildi. Gözlemciler bunun Omicron varyantının kentte hızlı yayılmasının sonucu olduğu yorumunu yapıyor.

Ülkede son durum

Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, Çin ana karasında son 24 saatte 1219'u yurtiçi kaynaklı, 1275 Covid-19 vakası saptandı. Buna ilaveten Covid-19 testi pozitif olduğu halde hastalık belirtisi göstermeyen 4 bin 996 vaka tespit edildiği bildirildi.

Yurtiçi kaynaklı 1086 vakanın görüldüğü ülkenin kuzeyindeki Cilin, "en fazla yerel vakanın kaydedildiği eyalet" oldu. Eyalette, 907 asemptomatik vaka da tespit edildi.

Son 24 saatte yurtdışı kaynaklı 56 vakanın kayıtlara geçtiği Çin'de hayatını kaybeden olmadı.

Covid-19 salgınında ilk vakaların ortaya çıktığı Çin ana karasında bugüne kadar 144 bin 515 vaka tespit edildi, 4 bin 638 kişi öldü.

Hong Kong

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde de Covid-19'un Omicron varyantına bağlı yerel kaynaklı vakaların yol açtığı 5. dalganın etkisi sürüyor. Sağlık Koruma Merkezinden yapılan açıklamaya göre, kentte son 24 saatte 8 bin 37 Covid-19 vakası tespit edildi. Günlük vaka sayısı son iki günde 10 binin altına düştü.

Kentte son 24 saatte virüs nedeniyle 151 kişi hayatını kaybetti.

Yaklaşık 7 milyon nüfuslu Hong Kong'da bugüne dek 1 milyon 128 bin 507 vaka tespit edilirken 7 bin 252 kişi öldü.

Kaynak:
Etiketler:
Editör: Onurcan Kurtay - onurcankurtay@ulkedenhaberler.com.tr

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar
Bizi Takip Edin

ÇOK OKUNANLAR

GÖZDEN KAÇMASIN