Abone Ol

Kapalı kapılar ardında işgal tehdidi!

Rusya lideri Putin yıllar önce 5 AB ülkesini de listeye eklemiş

Yayınlanma: 14:03 28-03-2022
Güncellenme: 02:06 27-06-2022
Kapalı kapılar ardında işgal tehdidi!

Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinde 33 gün geride kalırken, Alman medyası Rus lider Vladimir Putin ile ilgili dikkat çeken bir haber yayımladı. 2014 yılında Ukrayna'nın AB'ye katılmak istediğini açıklamasından sonra Putin'in kapalı kapılar ardında Polonya ve Romanya ile birlikte Baltık'ta bulunan Estonya, Letonya ve Litvanya'ya da işgal tehdidinde bulunduğunu yazan gazeteler Rus liderin bu ülkeleri iki günde işgal edebileceği iddiasında bulunduğunu aktardı.

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş bazı bölgelerde şiddetlenirken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 2014 yılında 5 Avrupa Birliği üyesi ülkeyi işgal etmek için listeye eklediği ortaya çıktı.

 

KAPALI KAPILAR ARKASINDA 5 ÜLKEYE TEHDİT

Alman medyasında yer alan haberlerde 2014 yılında Ukrayna'nın AB'ye katılmak istediğini açıklamasından sonra Putin'in o yılın Eylül ayında kapalı kapılar arkasında gerçekleştirdiği görüşmelerde 5 ülkeyi işgal etme tehdidinde bulunduğu belirtildi.

 

ROMANYA DA HEDEFTEKİ ÜLKELER ARASINDA

Özel olarak uyarının dönemin Ukrayna liderine yapıldığı ülkelerin Polonya ve Romanya ile birlikte Baltık'ta bulunan Estonya, Letonya ve Litvanya olduğu aktarıldı.

"EĞER İSTERSEM YALNIZCA KİEV'İ DEĞİL RİGA'YI, VİLNİUS'U..."

Almanya'nın çok okunan gazetelerinden Suddeutsche Zeitung'da yer alan haberde Putin'in dönemin Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'ya, "Eğer istersem, Rus ordusu sadece Kiev'i değil Riga'yı, Vilnius'u, Tallinn'i, Varşova'yı ve Bükreş'i iki günde işgal eder" dediği vurgulandı.

"BİZ DESTEK VERMEZSEK, SAVAŞ UKRAYNA'DA DURMAYACAK"

Letonyalı diplomat ve Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovkis de bu ayın başında Politico'ya açıklamalarda bulunmuş ve Putin'in saldırılarının genişleyebileceğinin sinyalini vermişti. Sözcü'nün haberine göre deneyimli diplomat, "Putin, askeri hedeflerini artırabilir ve Ukrayna'dan zaferle ayrılırsa Baltık ülkeleri Litvanya, Letonya ve Estonya'ya saldırabilir. Eğer biz Ukrayna'ya destek vermezsek, bu savaş Ukrayna'da durmayacak" demişti.

Kaynak:
Etiketler:
Editör: Büşra Ustaol - busraustaol@ulkedenhaberler.com.tr

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar
Bizi Takip Edin

ÇOK OKUNANLAR

GÖZDEN KAÇMASIN