Abone Ol

İngiliz basınından dikkat çeken analiz!

Avrupa'nın tek enerji seçeneği Türkiye

Yayınlanma: 12:03 29-03-2022
Güncellenme: 02:06 27-06-2022
İngiliz basınından dikkat çeken analiz!

Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle Avrupa'dan Rusya'ya peş peşe yaptırım kararları gelmişti. Avrupa'da ciddi enerji krizi yaşanması gündeme gelirken Rus gazına alternatif arayan Avrupa için Türkiye ile İsrail arasında oluşturulması planlanan boru hattı ön plana çıktı. Başkan Erdoğan ve İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog'un görüşmesinin ardından bu alternatif daha da güçlendi.

Rusya Ukrayna savaşının ardından verilen yaptırım kararları sonrası enerji krizi ile karşı karşıya kalan Avrupa Rus gazına alternatif arıyor. türkiye ve İsrail arasında orluşturulması planlanan boru hattı ise İsrail gazının Avrupa'ya taşınmasında en uygun rota olduğu düşünülüyor.

DENİZALTI BORU HATTI İNŞASI

Reuters'ta yer alan bir haberde,Avrupa'nın Rus enerji kaynaklarına alternatifler aradığı şu günlerde Türkiye-İsrail doğalgaz boru hattı projesinin masaya yatırıldığı belirtildi. Haberde, yıllar önce ortaya atılan Türkiye'den İsrail'in en büyük açık deniz doğalgaz sahası olan Leviathan'a denizaltı boru hattı inşasının gündeme geldiği ifade edildi.

TÜRKİYE ÖNE ÇIKIYOR

Avrupa Birliği, geçen yıl tüketiminin yaklaşık yüzde 40'ını karşılayan 155 milyar metreküp gazı Rusya'dan ithal etti. Rusya'dan 'dan uzaklaşmak isteyen Avrupa'nın bu boru hattı ile İsrail'deki doğal gazın türkiye üzerinden aktarılması düşünülüyor.

Haberde, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, geçen hafta yaptığı açıklamada, İsrail ile doğalgaz alanındaki iş birliğinin bu ülkeyle ilişkiler konusunda atılabilecek en önemli adımlardan biri olduğuna dikkat çektiği hatırlatıldı.

Kaynak:
Etiketler:
Editör: Büşra Ustaol - busraustaol@ulkedenhaberler.com.tr

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar
Bizi Takip Edin

ÇOK OKUNANLAR

GÖZDEN KAÇMASIN