Abone Ol

Erdoğan, Dolmabahçe'deki Rusya-Ukrayna müzakereleri öncesi mesajını verdi: Artık somut sonuçlar alınmalı

Rusya ile Ukrayna heyetleri, savaşın 34. gününde müzakere masasına oturmak için Dolmabahçe'de bir araya geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplantı öncesi kameralar karşısına geçerek heyetlere seslendi. Erdoğan, "Her iki tarafın da hakkını koruyan bir yaklaşım sergiliyoruz. Barış için sorumluluk almaktan kaçınmayız, artık somut sonuçlar alınmalı." ifadelerini kullandı.

Yayınlanma: 10:03 29-03-2022
Güncellenme: 02:06 27-06-2022
Erdoğan, Dolmabahçe'deki Rusya-Ukrayna müzakereleri öncesi mesajını verdi: Artık somut sonuçlar alınmalı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yaptıkları telefon görüşmesinde, Rusya ve Ukrayna müzakere heyetlerinin bir sonraki toplantısının İstanbul'da yapılması konusunda mutabık kalmıştı. Rus heyeti taşıyan özel uçak dün saat 16.00'da Atatürk Havalimanı'na indi. Ukrayna heyetini taşıyan özel uçak ise saat 22.00'de Atatürk Havalimanı'na geldi. Heyetler daha sonra kalacakları otellere geçti.

Görüşmelerin yapılacağı Dolmabahçe'deki Cumhurbaşkanlığı Çalışma Ofisi önünde sabah erken saatlerden itibaren hareketlilik yaşanıyor. Çevrede geniş güvenlik önlemleri alındı. Görüşmeleri çok sayıda yabancı gazeteci de takip ediyor. Görüşmeler saat 10.30'da başlayacak.

"HAYIRLARA VESİLE OLMASINI DİLİYORUM"

Müzakere öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan heyetlere hitap etti. Erdoğan, "Sevgili dostlar, kıymetli heyet üyeleri Türkiye'ye ve İstanbul'umuza hoş geldiniz. Böylesine kritik bir dönemde sizleri misafir etmekten barışı tesis etme yolundaki gayretlerinize katkı sağlamaktan memnuniyet duyuyoruz. Toplantılarınızın ve yapacağınız görüşmelerin şimdiden ülkeleriniz bölgemiz ve tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını diliyorum." dedi.

"HER DÜZEYDE SAMİMİ GAYRET SARF ETTİK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarına şu sözlerle devam etti: "Liderlerinizin talimatları doğrultusunda yürüttüğünüz müzakere süreci barışa dair ümitleri yeşertmiş, tüm dünyayı heyecanlandırmıştır. Görüşmeleri bu kapsamda canı gönülden destekliyoruz. Ülkeleriniz adına büyük gayret gösterdiniz göstermeye de devam ediyorsunuz. Bu nedenle sizleri şahsım, milletim adına ayrıca tebrik ediyorum. Beşinci haftasına giren çatışmalar dostunuz ve komşunuz olarak bizleri gerçekten derinden üzüyor. Krizin başladığı ilk günden itibaren tırmanmanın önüne geçilmesi amacıyla her düzeyde samimi gayret sarf ettik. Aramızdaki dostluk, komşuluk, insani yakınlık özellikle bu hukukun yerine getirmeye çalıştık. Şahsen kıymetli devlet başkanlarınız başta olmak üzere pek çok mevkidaşın nezninde yoğun diplomasi mesaisi yürüttüm. Dışişleri Bakanım, Milli Savunma Bakanım, Başdanışmanım İbrahim bey de muhataplarıyla sürekli temas halinde oldular. Söz sahibi olduğumuz tüm uluslararası platformlarda her iki tarafında hakkını, hukukunu, hassasiyetlerini koruyan, kollayan, gözeten adilane bir yaklaşım sergiledik.

"SORUMLULUK ÜSTLENMEKTEN KAÇINMADIK"

Süreç barışa dair umutları yeşertmiştir. Her iki tarafın da hakkını, hukukunu, hassasiyetlerini koruyan yaklaşım sergiledik. Bölgemizde çok fazla acıya şahitlik etmiş bir ülke olarak Karadeniz'de benzer bir tablonun ortaya çıkmaması için çalıştık, çabaladık. Sorumluluk üstlenmekten kaçınmadık, kaçınmayız. Çatışmanın uzaması kimsenin yararına değildir. Toprağa gömülen her kaynak ortak geleceğimizden kopartılan bir değerdir. Bu trajediyi durdurmak tarafların elindedir. Barışın ve ateşkesin sağlanması iki tarafın da faydasınadır.

"DÜNYA SİZDEN GELECEK MÜJDELİ HABERLERİ BEKLİYOR"

Gelinen aşama itibarıyla heyet üyeleri olarak tarihi bir sorumluluk üstlendiniz. Tüm dünya sizden gelecek hayırlı ve müjdeli haberleri bekliyor. Liderlerin yönlendirmesi ile barışın temellerini atıyorsunuz. İşinizi kolaylaştıracak her adımda biz varız.

"LİDERLERİN BULUŞMASINA EV SAHİPLİĞİ YAPMAYA HAZIRIZ"

Liderler zirvesine de ev sahipliği yapmaya hazırız. Sizlerin bir araya gelmeniz bile dünyada umut sebebidir. Barışa giden yoldaki gayretlerinizin hayırlı neticelere dönüşmesini temenni ediyorum. Her biri değerli dostum olan Devlet Başkanlarınıza selamlarımı iletmenizi diliyorum."

Kaynak:
Etiketler:
Editör: Onurcan Kurtay - onurcankurtay@ulkedenhaberler.com.tr

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar
Bizi Takip Edin

ÇOK OKUNANLAR

GÖZDEN KAÇMASIN