Abone Ol

Avukatlar Günü'nde İstanbul Barosu'ndan açıklama

 

Oğuzhan UYSAL/İSTANBUL, (DHA) İSTANBUL Barosu, Kartal'daki Anadolu Adliyesi’nde 5 Nisan Avukatlar günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı.

Yayınlanma: 14:04 05-04-2023
Güncellenme: 14:04 05-04-2023
Avukatlar Günü'nde İstanbul Barosu'ndan açıklama

İstanbul Barosu Başkanı Avukat Filiz Saraç yaptığı açıklamada, “Bu yıl 5 Nisan Avukatlar Günü'nü buruk karşılıyoruz. Aralarında meslektaşlarımızın da olduğu binlerce yurttaşımızı 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde kaybetmenin üzüntüsünü içindeyiz" dedi.

“ 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ'NÜ BURUK KARŞILIYORUZ " 

Açıklama yapan İstanbul Barosu Başkanı Avukat Filiz Saraç, “Bugün 5 Nisan Avukatlar Günü. Hukuk devletinin olmazsa olmazı savunma kurumudur ve bugünün avukatlar günü olarak kutlanmasının tarihsel dayanağı, İstanbul Barosu'nun ilk genel kurulunun 5 Nisan 1878'de toplanmış olmasıdır. Cumhuriyetin 100. yılında baromuz 145. yaşına girmektedir. Avukatlar yargının kurucu unsurudur. Bağımsız savunmayı serbestçe temsil ederler. Cumhuriyetimizin kazanımlarının korunmasının, hak ve özgürlüklerin savunulmasının, demokratik ve laik hukuk devletinin güvenceleridir. Her türlü temel hakkın savunulması, savunma ve hak arama özgürlüğünün önündeki tüm engellerin kaldırılması, avukatlık mesleğinin sorunlarının çözülmesi ile mümkündür. Baroları numaralandırarak bölmeye çalışanlara karşı çıkan ve büyük çoğunluğu oluşturan meslektaşlarımız 145 yıllık köklü bir çınar olan İstanbul Barosu çatısı altında mesleklerini ifa etmeye devam etmektedirler. Bu yıl 5 Nisan Avukatlar Günü'nü buruk karşılıyoruz. Aralarında meslektaşlarımızın da olduğu binlerce yurttaşımızı 6 Şubat'ta meydana gelen depremlerde kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. İçimiz yandı ve bir kez daha gördük ki hepimizin gözyaşı aynı renk. Kaybettiğimiz meslektaşlarımızı ve yurttaşlarımızı, görevi başında şehit edilen meslektaşlarımızı, bugün hayatta olmayan tüm baro başkanlarımızı minnet, saygı ve şükranla anıyoruz. Demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinin güvencesi olan değerli meslektaşlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutluyoruz" dedi.

Kaynak: DHA
Etiketler:
Editör: Ulaş Üstündağ - ulasustundag@ulkedenhaberler.com.tr

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar
Bizi Takip Edin

ÇOK OKUNANLAR

GÖZDEN KAÇMASIN