Abone Ol

ABD'den ilginç müdahale: Doğaya 2,4 milyar GDO’lu sivrisinek bırakılacak

Genetiği değiştirilmiş erkek sivrisinekler, küresel ısınmayla birlikte ortaya çıkan istilacı türlerin yayılmasını durdurmak için yapılan bir deneyde kullanılacak.

Yayınlanma: 15:03 28-03-2022
Güncellenme: 02:06 27-06-2022
ABD'den ilginç müdahale: Doğaya 2,4 milyar GDO’lu sivrisinek bırakılacak

Amerika son yıllarda sayılarım olağanüstü artan “Aedes aegypti” cinsi sivrisinekleri yok etmek, en azından onların sayısını azaltmak için doğaya genetiği değiştirilmiş sivrisinek bırakma projesini onayladı.

İngiltere merkezli biyo teknoloji şirketi Oxitec tarafından genetiği değiştirilen sivrisineklerin tamamı erkek ve çiftleştiklerinde yavruları olmuyor. Bu yolla doğaya 2,4 milyar tane sinek bırakılacak ve böylece sinek sayısının azalması umulacak. İlk deneme Kaliforniya’da yapılacak, başarılı olursa Florida’da da sinekler doğaya bırakılacak.

Oxitec'in modifiye sivrisinekleri erkek ve insanları ısınmayan türden. Özel bir protein ile geliştirilen erkek sivrisinekler, dişi bir sivrisinek ile çiftleştiklerinde, ürettikleri tek canlı yavru da ısırmayan bir tür olacak. Proje, özellikle 3.500'den fazla sivrisinek türünden biri olan ve diğer ülkelerde dang, Zika, Chikungunya ve sarı humma gibi hastalıkları yayan tehlikeli bir istilacı böcek olan Aedes aegypti sivrisineğini hedefliyor.

Kaynak:
Etiketler:
Editör: Büşra Ustaol - busraustaol@ulkedenhaberler.com.tr

Yorum Yazın (Üye olmadan da yorum yazabilirsiniz)
0 Yorumlar
Bizi Takip Edin

ÇOK OKUNANLAR

GÖZDEN KAÇMASIN