Selin Sayek Böke Biyografisi

CHP’li Selin Sayek Böke kimdir?

Siyaseti Dünyasının önemli isimlerinden CHP’li Selin Sayek Böke kimdir? Selin Sayek Böke nerede doğdu ve hangi okulu bitirdi? Bu soruların cevaplarına yanıt aranıyor. İşte Selin Sayek Böke’nin hayatı…

Selin Sayek Böke kimdir?

ABD’DE DOĞDU

Selin Sayek Böke 24 Ağustos 1972’de Füsun Sayek ve İskender Sayek çiftinin kızı olarak ABD’nin New York eyaletinde doğdu. Anne tarafından Niğdeli baba tarafından ise Hataylıdır.

ODTÜ MEZUNU VE DOÇENTLİK GÖREVİNDE BULUNDU

Selin Sayek Böke lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı. 1993 yılında da Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mezunu oldu. 1999 yılında da Duke Üniversitesi’nde yüksek lisans ve doktora yaptı.  Evli ve iki oğlu bulunan Böke 2003 yılında Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı.  2010 yılında da Doçent oldu.

CHP’DEN MİLLETVEKİLİ SEÇİLDİ

2014 yılında Selin Sayek Böke CHP’nin Parti Meclisi’ne girdi.  2015 Türkiye genel seçimlerinde CHP’nin İzmir’den milletvekili seçildi. CHP’de ekonomi politikalarından sorumlu genel başkan yardımcılığı ve parti sözcülüğü görevlerinde bulundu. 2017 yılında ise bu görevlerinden istifa etti.  Selin Sayek Böke’nin CHP’den milletvekilliği ise sürmektedir.


Bizi Takip Edin